Kadınların İş Hayatındaki Yeri

Günümüzde kadınlar iş hayatında aktif rol almaya başlamış, buna bağlı olarak toplumdaki rolleri değişmiş ve gelişmiştir. Ev işleriyle ve varsa çocuklarıyla ilgilenen klasik kadın figürü yerini, çalışan kadın ve çalışan anne kavramına bırakmıştır. Bu olumlu gelişmelere rağmen özellikle anneler için iş hayatına katılmak çeşitli zorluklar içerebilir. Kadınların iş hayatındaki yeri nedir? Araştırmalar çalışan kadın nüfusu hakkında neler söylüyor? Hangi iş kollarında kadın hakimiyeti daha fazla? Tüm bu soruların yanıtlarını sizin için derledik.

Kadınların İş Hayatındaki Yeri Nedir?

Kadınların çalışmasına yönelik geleneksel fikirlerin değişmesi ve iş hayatında aktif rol almaları sosyal ve ekonomik hayatın devamlılığı için kaçınılmazdır. Bunun yolu ise toplumsal cinsiyet eşitliğinden geçer. Toplumsal cinsiyet eşitliği kanunlar yoluyla hukuki düzeyde kurulmaya çalışılıyor olsa da günümüzde hala pratikte kadınların cinsiyet ayrımcılığına maruz kaldıkları bir gerçektir. Aynı işi yapan bir kadın ile erkek arasında kazanç farkının olması buna bir örnektir. Bu tür adaletsiz uygulamalar sona erdiği zaman kadınlar iş hayatında daha aktif rol alabilecektir. Bu da kadınların ekonomik yönden bağımsız olmaları ve kendi ayakları üzerinde durabilmeleri anlamına gelir. Ekonomik anlamda bağımsız kadınlar eşlerine veya başka birine muhtaç olmadıkları için ruhsal olarak daha sağlıklı olup, geleceğe güvenle bakabilir.

Çalışan Kadın Nüfusu

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından 2020 yılında yayınlanan rapora göre 2019 yılında çalışan kadın sayısı çalışan erkek sayısının yarısından çok daha azdır*. Buna göre ülkemizde 15 yaş ve üzeri istihdam oranı erkeklerde %63,1 iken kadınlarda yalnızca %28,7. Bu rapora göre kadınların iş hayatında erkeklerle aynı oranda yer almaları için daha uzun bir süreç gerektiği söylenebilir.

Hangi İş Kollarında Kadın Hakimiyeti Daha Fazla?

Kadınlar günümüze birçok mesleği erkeklerle omuz omuza icra edebiliyor olmakla birlikte kadın istihdamının daha yüksek olduğu bazı meslek grupları da vardır. Bunların başında hemşirelik, doktorluk, eczacılık, öğretmenlik, mimarlık ve avukatlık gelirken, akademisyenlik ve kabin memurluğu da yine kadınların çoğunlukta olduğu mesleklerdir.

Bununla birlikte iş hayatında aktif rol alan güçlü kadınlar bir yandan anne olduklarında ikisini birlikte yürütmek oldukça zor olabilir. Özellikle çocukla ilgilenecek kimse olmadığı zaman iş hayatından kopmaları gerekebilir. Bu noktada annelerin en çok merak ettiği “Evde para nasıl kazanılır?” sorusudur. Evde oturarak para kazanma bir yandan çocuğuyla ilgilenmek durumunda olan anneler için iş hayatından kopmamak için büyük fırsattır. Siz de evde oturarak para kazanmak istiyorsanız https://evdenparakazan.net/ aracılığıyla evinizde güvenli şekilde sohbet ederek bunu gerçekleştirebilirsiniz. “Konuştukça kazan” prensibiyle işleyen bu sistemde numaranız karşı tarafla paylaşılmaz. Son derece güvenli olan bu çalışma şeklinde karşı tarafla seviyeli şekilde dilediğiniz herhangi bir konuda sohbet edebilir ve elmas kazanırsınız. Elmaslarınız biriktiğinde ödemesi size yapılır. Amacımız bir yandan insanların seviyeli bir platformda sosyalleşmesini sağlamak diğer yandan kadınlara evden çalışma imkanı sunar.

Bize ulaşın bölümünden e-posta gönderirseniz de sizi ilk fırsatta biz arayabiliriz.

Bize Ulaşın

PAKETLEME İŞİ DEĞİLDİR!